
Är det dags att renovera ert plåttak? Vårt plåtslageri kan hjälpa er i hela Stockholm!
Ett dubbelfalsat plåttak har långhållbarhet men med tiden kan behöva renoveras! Vi fixar det!
Behöver ni renovera er bandtäckning? Vi är specialister inom denna takplåt!
Få återkoppling inom 48 timmar! Kontakta oss via formuläret nedan så återkommer vi till dig snarast och bokar in ett gratis besök.
Certifierade medarbetare
Vi återkommer så fort som möjligt
30% av arbetskostnaden dras av
Renovering av plåttak betyder också att se över säkerhetsdetaljer som bryggor och stegar, och naturligtvis avvattning som hängrännor, stuprännor och takbrunnar. Vi utför rensning av hängrännor där vi också rengör dem från svartmögel, alger och lav som ofta fastnar på insidan. Läckage kan uppstå i kanter och invid skorstenen. Vi går noga igenom taket när vi identifierat läckage. Ibland kan hela taket läggas om, men det kan också enbart gälla området vid och runt läckan. En plan plåt behöver inte bara ett torrt underlag, det behöver vara helt plant från uppstickande föremål som kan skada plåten då den rör sig vid temperaturförändringar.
Ibland kan man behöva bygglov för takrenovering, det beror på vad man ska göra. Om du planerar att göra ändringar i konstruktionen måste detta ses över, vi har skickliga medarbetare som kan hjälpa till med detta.
Taket utsätts ständigt för yttre påverkan. Från marken kan taket se helt och fint ut, men vid en översyn av en specialist som ger sig upp på taket kan bedömningen bli en annan. Smältvatten från snö och is kan, via försvagade takdelar, ledas ner i takkonstruktionen och vidare ner i underliggande utrymmen. Påverkan av regn blir stört i kombination med blåst eftersom regndroppar kan blåsa in i otätheter invid skorsten, vid taknock eller vid andra ställen där det finns hål och små springor. Ofta tänker man inte på detta eftersom det inte är så “synligt”, men detta kan orsaka kostsamma skador som måste repareras. Det kan bli dyrt att inte underhålla taket.
Snö kan smälta och bli lika tungt som vatten. På vissa ställen kan “snöfickor” med tung blötsnö uppstå vilket är något man måste tänka på både när man renoverar och lägger nytt tak. Dimensioneringen av bärverket under taket måste orka med en snöansamling. Även vind kan utgöra en fara för takkonstruktionen och orsaka renoveringsbehov. Vårt specialistteam förstår hur vindbelastning påverkar taktäckningar och infästningar och väljer den dimensionering som är bäst anpassad.
Taksäkerhetsanordningar är prioriterat, både för att kunna utföra reparationer och för att säkert kunna vistas på taket vintertid och skotta ner snö och is. Vid underhållskontrollen av ett tak är det viktigt att kontrollera infästningar och tätheten invid dessa. Korrosionsangrepp måste undersökas direkt. När man renoverar ett tak bör man också titta på hur taksäkerhetsanordningarna ser ut såsom takstegar och gångbryggor. Korrosionsangrepp kan försvaga även dessa vilket gör både renovering och underhåll farligt för utföraren.
Vi tycker om att arbeta med plåt, därför är vi också bra på det. Vi följer med i utvecklingen och har stor kunskap om material och hur vi kan renovera taket på bästa sätt. Låt oss bli din takrenoveringspartner och vi ska lotsa dig på det allra bästa och mest kostnadseffektiva sättet!
Nicklas
– Medlare
Telefon: 08-124 11 431
E-mail: offert@bandtäckning.se
ROT-Avdraget är ett avdrag privatpersoner & fastighetsägare kan söka vid renoveringar i hemmet. Totalt kan ni sänka kostnaden med 30% för takläggarens arbetskostnad. För mera information kring ROT-avdraget så kan ni kontakta oss eller läsa mer på Skatteverkets Hemsida.
Nicklas
– Medlare
Telefon: 08-124 11 431
E-mail: offert@bandtäckning.se